Zgodovina
Na Pristavi, na pobočjih pod Kostanjevico, je bila proti koncu 19. stoletja zgrajena vila Palm, ob njej pa urejen park z eksotičnimi rastlinami. Vila je bila med prvo svetovno vojno porušena, številne eksotične rastline pa so v parku prisotne še danes.
Ob hitrem razvoju Goriške ob koncu 19. stoletja je bila ureditev parkov z eksotami ob zasebnih vilah pokazatelj gospodarskega uspeha lastnikov.
Vzhodni del parka je leta 1907 rodbina Palm prodala goriškemu arhitektu Antonu Laščaku, ki je desetletja ustvarjal v Egiptu kot dvorni kraljevi arhitekt. Pred prvo svetovno vojno je za svoje potrebe tu postavil vilo v neoorientalskem slogu. Ob njej je skrbno načrtoval in uredil park, ki predstavlja izjemen primer vrtno-arhitekturne dediščine – zelo sodoben v času nastanka in edinstven v Evropi.
Zahodni del parka je v začetku 20. stoletja postal last družine Hribar iz Gorice, ki je zanj skrbela več desetletij. Tu se je ohranilo nekaj izjemnih dreves in drugih eksotičnih rastlin, ki so sicer v Sloveniji redke.
Zgodovina nekdanjih lastnikov Rafutskega parka je še vedno zavita v tančico skrivnosti, ki pa se postopoma razkriva.